Pokazy Samby, Pokazy Tańca, Samba Extrema, Bachata, Salsa, Led, Carmen Miranda, Show, Tancerki
Pokazy Samby, Latino, Led, Salsa, Bachata, Samba Extrema
Pokazy Samby, Tancerki Samby, Samba Extrema
Pokazy Samby, Latino, Led, Salsa, Bachata, Samba Extrema
Pokazy Samby, Latino, Led, Salsa, Bachata, Samba Extrema
06 lipca 2022

Batucada, czyli jedna z odmian samby

Batucada to podstyl samby grany w stylu perkusyjnym, zwykle wykonywany przez zespół zwany Baterią. Batucada charakteryzuje się powtarzalnym stylem i zmiennym tempem. Podobnie jak Samba, Batucada jest brazylijską ekspresją muzyczną o afrykańskich korzeniach.

 

 

Batucada grana jest na niezwykłych instrumentach. Poniżej ich lista wraz z krótkim opisem.

 

Repinique - wysoki bęben przypominający tom-tom, na którym gra się jednym kijem (lub dwoma długimi pałeczkami) i ręką. Tradycyjnie lider zespołu używa repinique (określanego również jako „repique”) do reżyserii i solówki.

 

Surdo - duży bęben o średniej wielkości 50 cm średnicy. Zapewnia niższy takt, basowy takt rytmu. Kiedy gra tylko jedno surdo, akcentuje ono 2. i 4. takt każdego taktu. Kiedy grane jest drugie surdo, jest ono strojone nieco wyżej i grane z akcentem na pierwsze i trzecie uderzenie taktu. Trzecie surdo de terceira lub Surdo-mor synkopuje pomiędzy uderzeniami.

 

Tamborim, mały bębenek zwykle grany kijem lub wielozębną plastikową trzepaczką.

Dzwony (agogô).

 

Chocalho (Ganzá, Rocar oraz shakery różnego rodzaju i materiałów).

 

Caixa de guerra, głębszy werbel z drutami na naciągu i tarol, cieńszy werbel.

 

Cuica, bęben jednogłowicowy z kijem zamontowanym wewnątrz korpusu bębna, prostopadle do głowicy. Na instrumencie gra się pocierając wilgotną szmatką wzdłuż tego kija, jednocześnie naciskając główkę bębna palcem lub kciukiem. Im mocniej do kija naciska się palec, tym wyższy dźwięk jest wytwarzany. Cuica wytwarza niepowtarzalny dźwięk, który czasami może brzmieć jak ludzki głos lub zwierzęcy odgłos.

 

Timbal, długi bęben w kształcie stożka, który służy do wytwarzania zarówno wysokich, jak i niskich tonów w zespole. Zwykle gra się go rękoma i tworzy podobną barwę jak zachodnioafrykański Djembé.

 

Pandeiro, podobny do tamburynu i czasami kunsztownie gra się na nim ręką. W przeciwieństwie do tamburynu pandeiro można dostroić.

 

Reco-reco (znany w języku hiszpańskim jako güiro), zwykle wydrążony drewniany instrument z pofałdowaną powierzchnią zewnętrzną, którą zeskrobuje się patykiem.

 

Apito, mały plastikowy, metalowy lub drewniany gwizdek.

 

Poznaj nas lepiej:

Lekcje Samby Indywidualne Lekcje Tańca Kurs Samby Pierwszy Taniec