Pokazy Samby, Pokazy Tańca, Samba Extrema, Bachata, Salsa, Led, Carmen Miranda, Show, Tancerki
Pokazy Samby, Latino, Led, Salsa, Bachata, Samba Extrema
Pokazy Samby, Tancerki Samby, Samba Extrema
Pokazy Samby, Latino, Led, Salsa, Bachata, Samba Extrema
Pokazy Samby, Latino, Led, Salsa, Bachata, Samba Extrema
10 maja 2022

Często tancerki Samby określane są Passistami

Co kryje się pod słowem Passista?

 

Nazwy„Passista” zaczęto używać dopiero w latach 50. XX wieku, a swoje swoje pierwsze wzmianki w prasie miało w 1971 roku. 

 

Początkowo Passistas (zarówno kobiety, jak i mężczyźni) byli członkami szkół, którzy mieli niezwykle wysokie umiejętności w Sambie Brazylijskiej. Paradowali oni w parach lub trójkach pomiędzy Alami (o nich poczytacie w innych postach) parady karnawałowej. 

 

Pod koniec 1980 roku, wraz z konsolidacją wszystkich karnawałowych parad na „Passarela do Samba”(“chodnik Samby”, poprzednik Sambadromo Marquês de Sapucaí), Passistas zostali połączeni i zamiast paradować pomiędzy Alami (grupami niższej “rangi” tancerzy) rozpoczęli defilowanie razem w jednej wielkiej Ali - Ala de Passistas, która ma miejsce tuż przed Baterią. 

 

W Brazylii Szkoły Samby oferują swoim społecznościom (zazwyczaj bezpłatnie) szkolenia z Samby no Pé dla Passistas. Passista to w Brazylii profesja i oficjalnie zawód.

 

Nasza Klaudia, oficjalnie Passista Em Cima Da Hora (szkoły Samby z Rio de Janeiro) stworzyła dla Samba Extrema niezwykle energetyczny pokaz Samba Passista Style. Choreografia posiada zwroty akcji i tempa - cechuje się subtelnym wstępem, uwydatniającym dopracowany ruch tancerek, następnie prezentując szalone tempo i niezwykłą synchronizację grupy Samby. Całość uzupełniona wspaniałymi kostiumami (koronami, sukienkami typowymi dla Passistas i wielkimi kołnierzami z piór) oraz prawdziwą brazylijską Batucadą. Jest to bardzo eleganckie show w królewskim stylu samby z Rio de Janeiro. 

Poznaj nas lepiej:

Lekcje Samby Indywidualne Lekcje Tańca Kurs Samby Pierwszy Taniec